Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Scroll series
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 4-1/4″
Width: 1/2″
Projection: 1″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Scroll Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls, Designer Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Scroll |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5 in. |
| Length | 4.25 in. |
| Product Weight | 0.0937 lbs. |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Length mm | 108 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Color | Aged Bronze, Burnished Bronze, Pewter, Rust |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.