Atlas Homewares clearance products do not qualify for returns. All sales are final.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Modernist series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Dimensions:
Length: 1-3/4″
Width: 1-1/4″
Projection: 1″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Modernist Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.096 lbs. |
| Width | 1.25 in. |
| Length | 1.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Length mm | 44 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 32 mm |
| Diameter mm | 25.4 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Rectangular Knobs |
Warranty and Product Information
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Modernist |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.