Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Bronte collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 9-1/2″
Width: 11/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Bronte Collection
Specifications
| Length | 9.5 in. |
| Product Weight | 0.37 lbs. |
| Width | 0.6875 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Classic, Traditional, Transitional |
| Style | Bar Pulls |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Bronte |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Brushed Nickel, Cafe Bronze, French Gold, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Slate, Venetian Bronze, Warm Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |













Reviews
There are no reviews yet.