Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Dickinson series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 4-3/16″
Width: 1-1/4″
Projection: 1-1/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Dickinson Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.25 in. |
| Length | 4.1875 in. |
| Product Weight | 0.299 lbs. |
| Center to Center | 3 in. |
| Projection | 1.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection mm | 27 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | China |
| Collection | Dickinson |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Polished Chrome, Polished Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |









Reviews
There are no reviews yet.