Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Bronte collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 11-5/16″
Length: 12-1/2″
Width: 11/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Bronte Collection
Specifications
| Width | 0.6875 in. |
| Length | 12.5 in. |
| Product Weight | 0.52 lbs. |
| Center to Center | 11.3125 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center mm | 287 mm |
| Length mm | 318 mm |
| Nominal Center to Center | 11-5/16" (287mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 32 mm |
| Thermostat | Classic, Traditional, Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | Thailand |
| Collection | Bronte |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Brushed Nickel, Cafe Bronze, Polished Nickel, Slate, Venetian Bronze, Warm Brass, Matte Black, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.