Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Bronte collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 6.25, 7.625″
Width: 11/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Bronte Collection
Specifications
| Thermostat | Classic, Traditional, Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Width | 0.6875 in. |
| Length | 6.25, 7.625 in. |
| Product Weight | 0.29 lbs. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Length mm | 159 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 17 mm |
| Installation Hardware Included | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Bronte |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Brushed Nickel, Cafe Bronze, Champagne, Polished Nickel, Slate, Venetian Bronze, Warm Brass, Chrome, Matte Black |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.