Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Steam Punk collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 5-5/16″
Width: 3/4″
Projection: 1-3/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Steam Punk Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.27 lbs. |
| Width | 0.75 in. |
| Length | 5.3125 in. |
| Base Diameter | 1.3125 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection | 1.1875 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 30.16 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Industrial |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
Warranty and Product Information
| Collection | Steam Punk |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Brushed Nickel, Cafe Bronze, Graphite, Vintage Brass, Matte Black |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Greys, Nickel Tones |







Reviews
There are no reviews yet.