Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Steam Punk collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 7-9/16″
Length: 8-3/8″
Width: 3/4″
Projection: 1-3/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Steam Punk Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Industrial |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.75 in. |
| Length | 8.375 in. |
| Product Weight | 0.31 lbs. |
| Projection | 1.1875 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection mm | 30.16 mm |
| Base Diameter | 1.3125 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | No |
Warranty and Product Information
| Collection | Steam Punk |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Brushed Nickel, Cafe Bronze, Graphite, Matte Black, Vintage Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Greys, Nickel Tones |








Reviews
There are no reviews yet.