Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Wadsworth collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Specifications:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 7-1/8″
Width: 7/8″
Projection: 1-3/8″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Wadsworth Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.875 lbs. |
| Width | 0.875 in. |
| Projection | 1.375 in. |
| Length | 7.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Center to Center mm | 128.59 mm |
| Projection mm | 34.93 mm |
| Base Width | 0.875 in. |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Bulk Pack | No |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Wadsworth |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Warm Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.