Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Conga collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 6-1/8″
Width: 7/16″
Projection: 1-3/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Conga Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.85 lbs. |
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 6.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.1875 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95.25 mm |
| Projection mm | 30.16 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Base Diameter | 0.625 in. |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
Warranty and Product Information
| Collection | Conga |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Polished Nickel, Warm Brass, Matte Black, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.