Features:
Beautiful finishes compliment a variety of decors
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates well with other items from the Elizabeth collection
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Length: 7-1/8″
Width: 7/16″
Center to Center: 6-5/16″
Projection: 1-1/4″
Material: Zinc
Product Variations:
419: Elizabeth 3-3/4″ Pull
420: Elizabeth 5-1/16″ Pull
421 (This Model): Elizabeth 6-5/16″ Pull
422: Elizabeth 7-9/16″ Pull
423: Elizabeth 8-13/16″ Pull
424: Elizabeth 12″ Pull
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Elizabeth Collection
Specifications
| Product Weight | 0.28 lbs. |
| Width | 0.4375 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 7.125 in. |
| Base Diameter | 0.8125 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160.34 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection | 1.25 in. |
| Projection mm | 31.75 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Elizabeth |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Warm Brass |







Reviews
There are no reviews yet.