Features:
Beautiful finishes compliment a variety of decors
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates well with other items from the Oskar collection
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Length: 4-5/8″
Width: 3/8″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-1/4″
Material: Zinc
Product Variations:
A101: Oskar 3″ Pull
A102 (This Model): Oskar 3-3/4″ Pull
A103: Oskar 5″ Pull
A104: Oskar 6-5/16″ Pull
A105: Oskar 7-9/16″ Pull
A106: Oskar 8-13/16″ Pull
A107: Oskar 12″ Pull
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Oskar Collection
Specifications
| Product Weight | 0.259 lbs. |
| Width | .40625 in. |
| Length | 4.625 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Diameter | .875 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Projection mm | 31.75 mm |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Thermostat | Transitional |
| Collection | Oskar |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Slate, Warm Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.