Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Kate collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 3-11/16″
Width: 7/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Kate Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 3.6875 in. |
| Product Weight | 0.18 lbs. |
| Projection | 1.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Width | 0.6875 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Projection mm | 34.93 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary, Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Kate |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
Included Components
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Warm Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.