Features:
Beautiful finishes compliment a variety of decors
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates well with other items from the Bradbury collection
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Length: 8-3/16″
Width: 3/8″
Center to Center: 6-5/16″
Projection: 1-1/4″
Material: Zinc
Product Variations:
A301: Bradbury 3″ Pull
A302: Bradbury 3-3/4″ Pull
A303: Bradbury 5″ Pull
A304 (This Model): Bradbury 6-5/16″ Pull
A305: Bradbury 12″ Pull
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Bradbury Collection
Specifications
| Product Weight | 0.3 lbs. |
| Length | 8.1875 in. |
| Width | 0.375 in. |
| Projection | 1.21875 in. |
| Projection mm | 30.96 mm |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Base Diameter | 1.125 in. |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Bradbury |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Handle Pulls |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Nickel, Warm Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.