Features:
Beautifully finished in a variety of colors
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates well with other items from the Logan collection
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Length: 7-7/8″
Width: 1-1/8″
Center to Center: 7-9/16″ (192.09 mm)
Projection: 1-1/4″ (31.75 mm)
Base Diameter: 3/8″
Material: Zinc
Product Variations:
A401: Logan 3-11/15 Inch Pull
A402: Logan 5-1/15 Inch Pull
A403: Logan 6-1/3 Inch Pull
A404 (This Model): Logan 7-8/15 Inch Pull
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Logan Collection
Specifications
| Width | 1.125 in. |
| Length | 7.875 in. |
| Product Weight | 0.246 lbs. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192.09 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection mm | 31.75 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Collection | Logan |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Brushed Nickel, Warm Brass, Matte Black, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.