Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Coordinates with other items from the Alaire collection
Covered by Atlas Homewares’ limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 7-9/16″
Length: 11-1/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Alaire Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.45 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Projection | 1.1875 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Length | 11.0625 in. |
| Base Diameter | 2 in. |
| Center to Center mm | 192.09 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection mm | 30.16 mm |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Alaire |
| Country Of Origin | China |
| Approved for Commercial Use | No |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Bulk Pack | No |
| Style | Handle Pulls |
Included Components
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Brushed Nickel, Warm Brass, Matte Black, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.