Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Victoria collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 18″
Length: 19-1/4″
Width: 7/8″
Projection: 1-5/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Victoria Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 19.25 in. |
| Width | 0.875 in. |
| Product Weight | 1.9 lbs. |
| Center to Center | 18 in. |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Projection | 1.3125 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Diameter | 0.875 in. |
| Center to Center mm | 457.20 mm |
| Projection mm | 33.34 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Style | Appliance Pulls, Handle Pulls |
| Thermostat | Traditional |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Collection | Victoria |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Polished Chrome, Polished Nickel, Warm Brass |







Reviews
There are no reviews yet.