Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Malin collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 12″
Length: 13-1/16″
Width: 5/8″
Projection: 2″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Malin Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.625 in. |
| Product Weight | 0.75 lbs. |
| Length | 13.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 2 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Base Diameter | 1.0625 in. |
| Projection mm | 50.80 mm |
| Center to Center mm | 304.80 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Appliance Pulls, Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Malin |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Warm Brass, Matte Black, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.