Features:
Constructed of high quality brass for lasting durability
Coordinates with other items from the Wide Square series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 7-9/16″
Length: 8-7/8″
Width: 7/8″
Projection: 15/16″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Wide Square Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Brass |
| Style | Handle Pulls |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.875 in. |
| Length | 8.875 in. |
| Product Weight | 1.0352 lbs. |
| Projection | 0.9375 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection mm | 24 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Wide Square |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Brushed Nickel, Matte Black, Polished Chrome, Polished Gold, Polished Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.