Atlas Homewares clearance products do not qualify for returns. All sales are final.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Round Rail series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 7-9/16″
Length: 8-1/4″
Width: 15/16″
Projection: 1-3/8″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Round Rail Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.5301 lbs. |
| Width | 0.9375 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Length | 8.25 in. |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 35 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Round Rail |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, High White Gloss, Matte Chrome, Polished Chrome, Slate |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones, Whites |











Reviews
There are no reviews yet.