Atlas Homewares SUTTH 1-3/8 Inch Double Hook from the Sutton Place Collection
Sutton Place celebrates classic style with a metropolitan twist. The rich-looking beveled-edge hardware adds the finishing touch to any décor. Sutton Place allows the sophisticated homeowner to express an upscale lifestyle in very unique terms. Available in a variety of finishes.
Length: 1-3/8″
Width: 3-7/5″
Projection: 2-2/3″
Perfect for adding life back into your dull drab and boring bathroom
Includes necessary mounting hardware
Start your guest’s first impression with style and choose a distinctive house number from Atlas Homewares. Follow it up with one of their door bells or door knocker. It could be the cabinet knob or pull that starts your guest thinking that you have a definite theme going on. Maybe it’ll be the switchplates or the bathroom decor that wow’s them. With Atlas Homewares you can pull all these elements together and make a statement. Now its up to you, will you go for old world elegance, well traveled adventurer, fashionably eccentric, or any number of themes you can dream up? Explore. Imagine. Now make it happen. …Because style matters.
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Sutton Place Collection
Specifications
| Width | 3.75 in. |
| Product Weight | 0.50625 lbs. |
| Length | 1.375 in. |
| Projection | 2.667 in. |
| Width mm | 95.25 mm |
| Length mm | 34.9 mm |
| Projection mm | 67.7 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Capacity (Quantity) | 2 |
| Collection | Sutton Place |
| Product Variation | Double Hook |
| Color | Brushed Nickel, Polished Chrome, Polished Gold, Polished Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.