Avanity AUSTEN-V60-G Vanity Cabinet Package Includes:
Wood vanity cabinet with 4 doors and 3 drawers
Avanity AUSTEN-V60-G Features:
Covered under Avanity’s 1 year limited warranty
Constructed from wood providing a lifetime of durability
4 door design provides easy access to storage space
3 full extension drawers with soft-close slides provide for organized storage solutions
Equipped with 2 shelves allowing for even more storage capacity
Vanity top and sink are not included with this model – must purchase separately
Vanity cabinet will ship fully assembled
Coordinates with products from the Austen line seamlessly
Avanity AUSTEN-V60-G Specifications:
Cabinet Width: 60″ (from left to right)
Cabinet Height: 34″ (from top to bottom)
Cabinet Depth: 21-1/2″ (from front to back)
Cabinet Installation Type: Free Standing
Number of Doors: 4
Number of Drawers: 3
Number of Shelves: 2
Additional Avanity Links
Browse all Avanity Products
Avanity Austen Collection
Specifications
| Depth | 21.5 in. |
| Nominal Width | 60 in. |
| Width | 60 in. |
| Height | 34 in. |