Avanity EVERETTE-V42-WD Features:
Covered under Avanity’s 1 year limited warranty
Constructed from solid oak providing a lifetime of durability
4 door design provides easy access to storage space
3 full extension drawers with soft-close slides allow for organized storage
Equipped with 3 shelves allowing for even more storage capacity
Vanity cabinet includes matching decorative hardware
Coordinates with products from the Everette line seamlessly
Avanity EVERETTE-V42-WD Specifications:
Cabinet Width: 42″ (from left to right)
Cabinet Height: 34″ (from top to bottom)
Cabinet Depth: 21-1/2″ (from front to back)
Installation Type: Free Standing
Number of Doors: 4
Number of Drawers: 3
Number of Shelves: 3
Additional Avanity Links
Browse all Avanity Products
Avanity Everette Collection
Specifications
| Depth | 21.5 in. |
| Height | 34 in. |
| Width | 42 in. |
| Nominal Width | 42 in. |