Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Constructed of solid brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Baldwin’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 2-3/8″
Handle Height: 2-3/8″
Handle Projection: 2-1/8″
Trim Width: 2-11/16″
Trim Height: 5-1/4″
Product Weight: 4.3 lbs.
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin 5055 Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Estate |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Fire Rated | No |
| Series | 5055 |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Design | 5055 |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Modern |
| Trim Design | R053 |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Handle Material | Brass |
| Handle Style | Knob |
| Panic Proof | Yes |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Height | 2.375 in. |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Handle Width | 2.375 in. |
| Product Weight | 4.3 lbs. |
| Trim Height | 5.25 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Polished Chrome, Satin Black |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.