Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Durable solid brass construction
Installs on 1-7/8″ to 2-1/4″ door thickness
Reversible handing installs on left or right handed doors
Concealed screws for a sleek look
Baldwin offers a limited lifetime mechanical warranty and a 5 year interior and 1 year exterior finish warranty
Product Technology:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies -producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands -”solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-7/8″ to 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Height: 2-5/16″
Handle Width: 2-5/16″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Height: 2-11/16″
Trim Width: 2-11/16″
Product Weight: 4.33 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin C
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin 5251 Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Brass |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Metal |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Concealed Screws | Yes |
| Cylinder | 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Panic Proof | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Estate |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Finish, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Contemporary |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 4.33 lbs. |
| Door Thickness | 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Trim Height | 2.6563 in. |
| Trim Width | 2.6563 in. |
| Handle Height | 2.3437 in. |
| Handle Projection | 2.5312 in. |
| Handle Width | 2.3437 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Antique Nickel, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Oil Rubbed Bronze, Satin Black, Satin Chrome, Unlacquered Brass, Venetian Bronze, Vintage Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |






















Reviews
There are no reviews yet.