Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Durable solid brass construction
Standard installation of 1-3/8″ to 1-3/4″ door thickness
Intended for right-handed doors
Concealed screws for a sleek look
Baldwin offers a limited lifetime mechanical warranty and a 5 year interior and 1 year exterior finish warranty
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Product Technology:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies -producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands -”solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Right
Handle Length: 4-1/2″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Height: 2-11/16″
Trim Width: 2-11/16″
Product Weight: 3.7 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin C
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin 5288 Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | C |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Cylinder | 5 Pin |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Finish, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Estate |
| Country Of Origin | Mexico |
| Series | 5288 |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 3.7 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.4062 in. |
| Trim Height | 2.6563 in. |
| Trim Width | 2.6563 in. |
| Handle Length | 4.4688 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Antique Nickel, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Chrome, Satin Nickel, Unlacquered Brass, Venetian Bronze, Vintage Brass |




















Reviews
There are no reviews yet.