Double Cylinder Function: The deadbolt is thrown and retracted by a key from either side. As you will not be able to unlock this from the inside without a key, please check your local fire code to ensure this is allowed before purchasing.
Note: Some images of this product may be of single cylinder version of the lock with a thumbturn on the interior rather than a keyed cylinder.
Bored hole must be 2-1/8″
Deadbolt case is formed with heavy gauge steel
Solid Brass Construction
Grade 1 ANSI Rating
Adjustable Backset
Specially-designed reinforcing strike constructed of high grade steel for ultimate strength and durability
Locked and Unlocked by key ONLY from exterior and the interior side of the door.
The cylinder housing is protected with a free-turning exterior cylinder guard fabricated from solid brass to resist gripping or twisting
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Traditional Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Transitional |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Panic Proof | No |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Collection | Estate |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Traditional |
| Certifications | UL |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Exterior Projection | 0.5 in. |
| Interior Projection | 0.5 in. |
| Color | Aged Pewter, American Bronze, Antique Brass, Antique Nickel, Distressed Antique Nickel, Distressed Oil Rubbed Bronze, Distressed Venetian Bronze, Lacquered Vintage Brass, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime PVD Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Satin Black, Satin Brass, Satin Brass and Black, Satin Brass and Brown, Satin Chrome, Venetian Bronze, Vintage Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |















Reviews
There are no reviews yet.