Knob Features:
Knobset and deadbolt both exceeds ANSI/BHMA security standards
Solid brass construction for long-lasting durability and a premium feel
Handing is reversible for either left or right door configurations
Deadbolt and dead latch are 6 way adjustable
Installs easily into most standard prepared doors
Covered under a 25 year finish warranty and limited lifetime mechanical warranty
Deadbolt Features:
Standalone electronic touchscreen will not connect to wireless devices
BHMA Grade 2 certified
Constructed of solid brass for quality and durability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Up to 16 customizable user codes with 4-8 digits each
Secure Screen Technology provides additional security
20 minute UL deadbolt rating
Covered under a limited lifetime mechanical warranty
Standard finishes have a 1 year limited warranty for exterior applications and a 5 year limited warranty for interior applications
Knob Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive In
Deadbolt Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive In
Cylinder: 5 Pin
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Boulder Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Handle Height | 2.219 in. |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Handle Width | 2.219 in. |
| Trim Height | 3.4375 in. |
| Trim Width | 2.656 in. |
| Product Weight | 7.35 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyless Entry, Passage, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Knob Shape | Round |
| Material | Brass |
| Rosette Shape | Arch |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Handle Style | Knob |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Smart Home | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | 5 Pin |
| Keyway | C |
| Lock Style | Single Point |
| Battery Quantity | 4 |
| Auto-Lock Capable | No |
| Insulation Type | Touchscreen |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 16 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Estate |
| Fire Rated | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, 1 Year Finish, 25 Year Finish, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Traditional, Boulder |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.36 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Lifetime Satin Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Black, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.