Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder deadbolts are keyed on the exterior with an associated thumb turn on the inside that can quickly and easily lock or unlock the latch mechanism. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Â
Features:
Designed by Erinn V., Hollywood Hills is chic and elegant
Exceeds criteria for ANSI 156.5 and BHMA Grade 1 certification
A luxurious and premium finish maintains its appearance over time
Installs in standard prep doors with 1-3/4″ door thickness
Kit required for doors 2 inches to 2-1/4 inches
Baldwin offers a Limited Lifetime Mechanical and Limited Finish Warranty
All necessary mounting hardware is included for easy installation
Interior comes in same finish as exterior. If split finish is desired please contact customer service
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Solid Brass Construction: Baldwin Estate Series products are constructed from solid brass – providing a more luxurious, higher quality feel than door hardware made with lesser metals. When you hold a Baldwin product in your hand, you will immediately notice the difference that solid brass makes – it is heavier, stronger, and smoother than most of the door hardware on the market today.
Lifetime Finishes™: Baldwin’s multi-patented Lifetime Finishes™ provide unprecedented protection against the effects of weather, normal wear and tear, and even the rigorous test of coastal salt air. By adapting the vapor deposition processed used to create premium gold pens, Baldwin creates a unique surface across your door hardware that is guaranteed to withstand the ravages of time.
Living Finishes: Baldwin Living Finishes, which include Non-Lacquered Brass, Vintage Brass, Oil Rubbed Bronze, and Distressed Oil Rubbed Bronze, are designed to mimic the patina of a well-loved piece of vintage hardware, and as such will change and adapt over time naturally. For those who appreciate the well-worn look of aged door hardware, but still require the strength and durability of a Baldwin finish, Living Finishes are an ideal fit.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Height: 2-11/16″
Width: 2-11/16″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-1/4″
Cylinder: 5 Pin
Material: Brass
Product Variations:
8260 (This Model): Single Cylinder Deadbolt
8261: Double Cylinder Deadbolt
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Hollywood Hills Collection
Specifications
| Product Weight | 2 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Projection | 1.6875 in. |
| Interior Height | 2.6875 in. |
| Interior Width | 2.6875 in. |
| Exterior Height | 2.6875 in. |
| Exterior Width | 2.6875 in. |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Finish, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Collection | Estate Pre-Configured, Estate |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI, UL |
| ADA | No |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Series | Hollywood Hills |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Cylinder | 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Number of Keys | 2 |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Color | Antique Nickel, Distressed Antique Nickel, Distressed Oil Rubbed Bronze, Distressed Venetian Bronze, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Brass and Black, Satin Brass and Brown, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze, Vintage Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.