Double Cylinder Function: Double cylinder handlesets require a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside. Please check local codes before installing.
Features:
Designed by Erinn V., Hollywood Hills is chic and elegant
Exceeds criteria for ANSI/BHMA Grade 2 for residential security
A luxurious and premium finish maintains its appearance over time
Installs in standard prep doors with 1-3/4″ door thickness
Reversible handing installs on left or right handed doors
Baldwin offers a Limited Lifetime Mechanical Warranty
Standard finishes have a One Year Limited Warranty when installed in exterior applications and a Five Year Limited Warranty for interior use
All necessary mounting hardware is included for easy installation
Interior comes in same finish as exterior. If split finish is desired please contact customer service
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Solid Brass Construction: Baldwin Estate Series products are constructed from solid brass – providing a more luxurious, higher quality feel than door hardware made with lesser metals. When you hold a Baldwin product in your hand, you will immediately notice the difference that solid brass makes – it is heavier, stronger, and smoother than most of the door hardware on the market today.
Lifetime Finishes™: Baldwin’s multi-patented Lifetime Finishes™ provide unprecedented protection against the effects of weather, normal wear and tear, and even the rigorous test of coastal salt air. By adapting the vapor deposition processed used to create premium gold pens, Baldwin creates a unique surface across your door hardware that is guaranteed to withstand the ravages of time.
Living Finishes: Baldwin Living Finishes, which include Non-Lacquered Brass, Vintage Brass, Oil Rubbed Bronze, and Distressed Oil Rubbed Bronze, are designed to mimic the patina of a well-loved piece of vintage hardware, and as such will change and adapt over time naturally. For those who appreciate the well-worn look of aged door hardware, but still require the strength and durability of a Baldwin finish, Living Finishes are an ideal fit.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Backplate Height: 12-1/2″
Backplate Width: 2-11/16″
Center to Center: 5-1/4″
Grip Center to Center: 8″
Projection: 2-13/16
Latch Faceplate: Square Corner
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Interior Handle Style: Knob
Cylinder: 5 Pin
Material: Brass
Product Variations:
85310.FD: Dummy Handleset
85310.ENTR: Single Cylinder Handleset
85310.DBLC (This Model): Double Cylinder Handleset
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Hollywood Hills Collection
Specifications
| Product Weight | 7 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Handle Projection | 2.8125 in. |
| Trim Height | 12.53125 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 5.25, 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8 in. |
| Interior Handle Projection | 2.34375 in. |
| Interior Handle Width | 2.6875 in. |
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Keyway | C |
| Cylinder | 5 Pin |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Interior Handle Style | Knob |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Number of Keys | 2 |
| Collection | Estate |
| Certifications | ANSI |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Finish, 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Hollywood Hills |
| ADA | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Antique Nickel, Distressed Antique Nickel, Distressed Oil Rubbed Bronze, Distressed Venetian Bronze, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime PVD Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Brass, Satin Brass and Black, Satin Brass and Brown, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze, Vintage Brass |






Reviews
There are no reviews yet.