Baldwin 85327.RENT Right Handed Bethpage Single Cylinder Solid Brass Entry set with the BETHPAGE INTERIOR LEVER
The Bethpage Entry set has a classic look, one that was stood the test of time. Its delicate curves and attention to detail will brighten your front door. The double cylinder function locks and unlocks on the inside with a push turn and on the outside with a key. With Baldwin you never have to sacrifice style for security!
PICTURE SHOWS EGG KNOB, THIS ITEM SHIPS WITH BETHPAGE LEVER
Deadbolt case is formed with heavy gauge steel
Grade 1 ANSI Rating
Specially-designed reinforcing strike constructed of high grade steel for ultimate strength and durability
The cylinder housing is protected with a free-turning exterior cylinder guard fabricated from solid brass to resist gripping or twisting
Made of solid forged brass for a difference you can feel.
Polished and Finished By Hand!
Finishes match those of other Baldwin products for unity of design.
Solid forged construction is done in the centuries old European tradition!
Baldwin products features the highest quality and craftsmanship that has been respected for generations.
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Bethpage Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Right |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Style | Traditional/Classic |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | C |
| Interior Handle Style | Lever |
| Collection | Estate |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Bethpage |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Antique Nickel, Distressed Antique Nickel, Distressed Oil Rubbed Bronze, Distressed Venetian Bronze, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Brass and Black, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.