Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Â
Features:
BHMA grade 2 certified security
Constructed of solid brass for strength and durability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by a limited lifetime warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2″
Handing: Left
Latch Faceplate: Square Corner
Mounting Center to Center: 8″
Overall Height: 12-5/8″
Trim Height: 12-5/8″
Trim Width: 2-7/8″
Interior Handle Length: 3-1/8″
Interior Handle Projection: 3-1/8″
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Boulder Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Handshower | Left |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Style | Transitional |
| Mounting | Sectional |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Trim Design | Boulder |
| Interior Handle Style | Lever |
| Handle Design | Boulder |
| Adjustable Throughbolt | No |
| ADA | No |
| Collection | Estate |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Boulder |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 0.41 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 8 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 3.37 in. |
| Grip Center to Center | 8 in. |
| Trim Height | 12.594 in. |
| Trim Width | 2.875 in. |
| Overflow Height | 12.594 in. |
| Interior Handle Length | 3.094 in. |
| Interior Handle Projection | 3.1 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Antique Nickel, Distressed Oil Rubbed Bronze, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime PVD Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Brass and Black, Satin Brass and Brown, Venetian Bronze, Vintage Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.