Beautiful and practical, Baldwin’s keyless locks combine the convenience of keyless entry with exceptional quality. With your own personal code, you can enter your home with just a few pushes of a button. You also get more control over who has access to your home. Assign a temporary code for contractors or guests. Totally eliminate the need for keys. Keyless locks complement any Baldwin knob or lever and are ideal for an entry door, garage door, or wine cellar.
Product Features:
NO DEADBOLT INCLUDED: INCLUDES BOTTOM HANDLE TRIM AND RIGHT HANDED INTERIOR LEVER – To be Paired with 8285.AC1 Keyless Entry Electronic Deadbolt Recommended as you proceed to the cart.
Fits Standard Tubular Door Prep
For Right Handed Applications Only
Solid Forged Brass Trim
Square Corner Strike with reinforcing plate
Easy Install in Minutes w/ Screwdriver
Specifications:
Door Prep: 2 1/8″ Bore, 1″ Edge Bore
Backset Adjustable 2-3/8″ or 2/3-4″
Door Thickness 1-3/4″ to 2″
Faceplate 1″ Square Corner
Top Escutcheon: 2.8″ W x 4.6″ H x 0.5″ Projection (not including the thumblatch)
Bottom Escutcheon: 1.8″ W x 2.1″ H x 0.5″ Projection
Interior Lever Projection: 2″
Interior Lever Rosette: 2.8″ W x 2.9″ H
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Soho Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Function | Entrance |
| Style | Contemporary/Modern |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Lever |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Estate |
| Series | Soho |
| Overflow Height | 11.9 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 2" |
| Center to Center | 8 in. |
| Trim Width | 2.8 in. |
| Grip Center to Center | 8 in. |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Lifetime Satin Nickel, Satin Black, Satin Chrome, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.