Caution: Double Cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock. Please check local codes before installing.
The Baldwin La Jolla handleset features geometric precision and minimalistic design which accentuates homes with contemporary style. With a choice of interior lever or knob and trim, the La Jolla handleset is customizable to match one’s personal tastes.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security
Solid forged brass construction built to last a lifetime
Reversible handing for maximum versatility
Includes all mounting hardware for quick and easy installation
Solid brass deadbolt latch with hardened steel roll pin for additional strength and security
Interior comes in same finish as exterior; if split finish is desired, please contact customer service
Accommodates door thickness 1-3/4″ to 2″; up to 2-1/2″ thick door with service part kit (Part Number: 8BR0702)
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Double Cylinder Function: Double cylinder handlesets require a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside; please check local codes before installing.
Solid Brass Construction: Baldwin Reserve Series products are constructed from solid brass – providing a more luxurious, higher quality feel than door hardware made with lesser metals. When you hold a Baldwin product in your hand, you will immediately notice the difference that solid brass makes – it is heavier, stronger, and smoother than most of the door hardware on the market today.
SmartKey™: The SmartKey™ cylinder comes with re-key technology that allows you to re-key your lock in seconds. It also features stainless steel racks, pins, and side locking bar for increased strength and security.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-1/2″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2.34375
Projection: 2.40625″
Center to Center: 5.5″
Grip Center to Center: 8.40625″
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin SmartKey Re-Key Technology
Material: Brass
Manufacturer Warranty: 25 Year Finish and Limited Lifetime Mechanical
Product Variations:
SC.LAJxCON.CRR: Single Cylinder Keyed Entry
DC.LAJxCON.CRR (This Model): Double Cylinder Keyed Entry
FD.LAJxCON.CRR: Full Dummy
SmartKey™ Re-Keying Instructions:
Baldwin Reserve combines Baldwin’s legacy of quality and craftsmanship with advanced technology to deliver a personalized blend of styles that are more accessible to builders, designers and homeowners. Baldwin Reserve offers a range of Baldwin’s most traditional, contemporary and rustic styles as well as new authentic Baldwin designs inspired by today’s design trends. Mix and match Baldwin Reserve. Personalize your home with a custom configuration that combines Baldwin’s legacy of craftsmanship with a custom look for every architectural style.
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin La Jolla Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Right, Reversible, Left |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Latch Faceplate | Square Corner, Drive-In, Round Corner |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Trim Design | Contemporary |
| Panic Proof | No |
| Interconnected | No |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Knob |
| Lock Style | Single Point |
| Collection | Reserve |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | La Jolla |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 2", 1-7/8", 1-3/4" |
| Handle Projection | 2.40625 in. |
| Trim Height | 12.46875 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 8.40625 in. |
| Interior Handle Width | 2.34375 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Polished Nickel, Satin Black, Venetian Bronze, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.