Double Cylinder Function: Baldwin double cylinder handlesets require a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside; please check local codes before installing.
Left Handed: Handing is determined by standing on the outside of a room, facing the door, and noting on which side the door hinges are located. This handle is left handed, and so when standing outside of the room and facing the door the hinges will be on your left.
Features:
Baldwin 5-pin SmartKey Re-Key Technology
Guide posts for easy installation
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security
Designed for Right handed doors
Solid brass deadbolt latch with hardened steel roll pin for additional strength and security
Interior comes in same finish as exterior. If split finish is desired, please contact customer service
Limited Lifetime Mechanical Warranty and Limited 25 Year Finish Warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Solid Brass Construction: Baldwin products are constructed from solid brass – providing a more luxurious, higher quality feel than door hardware made with lesser metals. When you hold a Baldwin product in your hand, you will immediately notice the difference that solid brass makes – it is heavier, stronger, and smoother than most of the door hardware on the market today.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2″
Handing: Left
Grip Center to Center: 8-3/8″
Projection: 2-7/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner or Drive-In
Product Variations:
DC.NAPXCUR.L.TSR (This Model): Left Handed Napa Double Cylinder Handleset with Arch Lever on Interior
DC.NAPXCUR.R.TSR: Right Handed Napa Double Cylinder Handleset with Arch Lever on Interior
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Napa Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | Left |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Handle Style | Lever |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Lock Style | Single Point |
| Collection | Reserve |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical, 25 Year Finish |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Napa |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/8", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 2", 1-7/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.89 in. |
| Trim Height | 11.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.4062 in. |
| Interior Handle Length | 3.9687 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Satin Nickel, Venetian Bronze |


Reviews
There are no reviews yet.