Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of solid brass for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Baldwin’s limited lifetime manufacturer warranty
ADA compliant
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 5″
Product Weight: 2.8 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Square Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Design | Square |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Lever Shape | Square, Straight |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Collection | Reserve |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Square |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Product Weight | 2.8 lbs. |
| Trim Height | 5 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 4.25 in. |
| Color | Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Polished Chrome, Satin Black, Satin Nickel, Venetian Bronze |





















Reviews
There are no reviews yet.