One-Sided: One-sided deadbolts work via thumb turn or key on one side of the door without any keying or unlatching function on the other side. Often times they are used on panic rooms, dark rooms, or storage rooms, but can be installed anywhere that additional privacy or security is needed.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of solid brass for durability and premium feel
Accommodates door thickness 1-3/4″ to 2″; up to 2-1/2″ with purchase of a thick door kit
Limited Lifetime Mechanical Warranty and Limited 25 Year Finish Warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2″
Height: 2-5/8″
Width: 2-5/8″
Projection: 1-7/16″
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Traditional Round Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2" |
| Height | 2.6 in. |
| Width | 2.625 in. |
| Projection | 1.4375 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Concealed Screws | No |
| Material | Brass |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Reserve |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Color | Lifetime Satin Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.