Single Cylinder Function: Baldwin’s single cylinder handleset has a keyed cylinder on the exterior and a thumbturn on the interior. Unlocking and locking the deadbolt is done by either a key on the exterior or via the thumbturn on the interior. This handleset includes both the interior and the exterior for a complete entrance solution.
Right Handed: Handing is determined by standing on the outside of a room, facing the door, and noting on which side the door hinges are located. This handle is right handed, and so when standing outside of the room and facing the door the hinges will be on your right.
Features:
Baldwin 5-pin C-Keyway standard
Guide posts for easy installation
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security
Designed for Right handed doors
Solid brass deadbolt latch with hardened steel roll pin for additional strength and security
Interior comes in same finish as exterior. If split finish is desired, please contact customer service
Limited Lifetime Mechanical Warranty and Limited 25 Year Finish Warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Solid Brass Construction: Baldwin Reserve Series products are constructed from solid brass – providing a more luxurious, higher quality feel than door hardware made with lesser metals. When you hold a Baldwin product in your hand, you will immediately notice the difference that solid brass makes – it is heavier, stronger, and smoother than most of the door hardware on the market today.
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
BHMA Security: Grade 2
Handing: Right
Door Thickness: 1-3/4″ – 2″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Projection: 2-8/9″
Grip Center to Center: 8-13/32″
Manufacturer Warranty: Limited Lifetime Mechanical, 25 Year Finish
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Napa Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handshower | Right |
| Handle Style | Lever |
| Keyway | C |
| Function | Keyed Entry |
| Mounting | Sectional |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Lock Style | Single Point |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Reserve |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Napa |
| Door Thickness | 1-3/4", 2", 1-7/8" |
| Handle Projection | 2.89 in. |
| Trim Height | 11.5 in. |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 1" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 8.4062 in. |
| Interior Handle Length | 3.9687 in. |
| Interior Included | Yes |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.