Lever Features:
Image may differ, both deadbolt and handle are keyed entry
Lever and deadbolt both exceed ANSI/BHMA security standards
Solid brass construction for long-lasting durability and premium feel
Deadbolt and dead latch are 6 way adjustable
Installs easily into most standard prepared doors
Limited lifetime mechanical and 25 year finish warranty
Deadbolt Features:
BHMA Grade 2
Designed for both left or right handed doors
Includes round, square, and drive-in latch to fill all standard doors
Includes round corner deadbolt strike
Adjustable backset to fit all standard door preparations
Limited lifetime mechanical and 25 year finish warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Baldwin Reserve combines Baldwin’s legacy of quality and craftsmanship with advanced technology to deliver a personalized blend of styles that are more accessible to builders, designers and homeowners. Baldwin Reserve offers a range of Baldwin’s most traditional, contemporary and rustic styles as well as new authentic Baldwin designs inspired by today’s design trends. Mix and match Baldwin Reserve. Personalize your home with a custom configuration that combines Baldwin’s legacy of craftsmanship with a custom look for every architectural style.
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Taper Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Rustic |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Arch |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Handle Design | Taper |
| Keyway | C |
| Lock Style | Two Point |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Reserve |
| Certifications | ANSI |
| Series | Taper |
| Fire Rated | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Trim Height | 4.5 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Handle Length | 4.25 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Dark Bronze, White Bronze |



Reviews
There are no reviews yet.