Combo Pack: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key in the deadbolt and the handle, and can be locked and unlocked from the interior using the thumbturn. This entry set would be ideal for the front entry of a home.
Lever Features:
Lever and deadbolt both exceed ANSI/BHMA security standards
Solid brass construction for long-lasting durability and premium feel
Deadbolt and dead latch are 6 way adjustable
Installs easily into most standard prepared doors
Limited lifetime mechanical and 25 year finish warranty
Deadbolt Features:
BHMA Grade 2
Designed for both left or right handed doors
Includes round, square, and drive-in latch to fill all standard doors
Includes round corner deadbolt strike
Adjustable backset to fit all standard door preparations
Limited lifetime mechanical and 25 year finish warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Lever Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Left
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Cylinder: 5 Pin C
Deadbolt Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Cylinder: 5 Pin C
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Curve Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Reserve |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Fire Rated | No |
| Series | Curve |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left |
| Handle Design | Curve |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Lock Style | Two Point |
| Panic Proof | No |
| Lever Shape | Wave |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5625 in. |
| Product Weight | 5 lbs. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 3.9687 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Brass, Lifetime Satin Brass, Matte Antique Nickel, Matte Brass & Black, Polished Nickel, Venetian Bronze, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.