Features:
Constructed of high quality aluminum for lasting durability
Coordinates with other items from the Advantage Plus Six series
All necessary mounting hardware is included
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-3/16″
Width: 7/16″
Projection: 1″
Additional Berenson Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Berenson Products
Berenson Advantage Plus Six Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.4375 in. |
| Length | 4.1875 in. |
| Product Weight | 0.16 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center | 3.7813 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Height mm | 26 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Mounting Thread | 8-32 |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Advantage Plus |
| Series | Advantage Plus Six |
| Color | Black, Brushed Nickel, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.