Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Advantage Plus Six series
All necessary mounting hardware is included
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 5-1/16″
Width: 1/4″
Projection: 1-1/16″
Additional Berenson Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Berenson Products
Berenson Contemporary Advantage Five Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.25 in. |
| Center to Center | 3.7813 in. |
| Product Weight | 0.16 lbs. |
| Length | 5.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.0625 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Width mm | 6 mm |
| Base Width | 0.75 in. |
| Height mm | 27 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Arch Pulls |
| Mounting Thread | 8-32 |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Advantage Plus |
| Series | Contemporary Advantage Five |
| Color | Black, Brushed Nickel, Champagne, Polished Chrome |
| Color Tone | Blacks, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.