Product may differ slightly from what is shown above. Please check the attached catalog for specific rose and handle styles
Entrance ANSI F109 Function:
Operated by rotating inside lever, rotating the outside lever (only when the inside push-button is out) or turning the key in the outside lever
Outside lever is locked by pushing the inside button or pushing and turning the inside button (turning the button keeps the outside lever locked until the button is turned back)
Outside lever is unlocked by turning key in the outside lever (only when the button is not turned), rotating the inside lever (only when the button is not turned) or closing the door (only when the button is not turned)
Inside lever is always unlocked
Features:
Please select interchangeable core from options above
Exceeds criteria for BHMA Grade 1 certification
Constructed of top quality materials for premium feel and durability
Installs on doors with 1-3/4″ to 2-1/4″ door thickness
Reversible handing for right or left doors
Meets criteria of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Includes a square corner latch faceplate
UL Listed 3 hour rating
Accepts all Best 7-Pin SFIC cores, select above
Covered by a 10 Year Mechanical and 3 Year Finish warranty
Specifications:
Backset: 2-3/4″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-1/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 5-3/8″
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Width: 3-1/2″
Trim Height: 3-1/2″
Latch Faceplate: Square Corner
Interchangeable Core Type: SFIC
Material: Brass, Bronze, Zinc
Additional Best Access Links
Browse all Best Access Products
Best Access 9K Collection
Specifications
| Product Weight | 4.3 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 3.5 in. |
| Trim Width | 3.5 in. |
| Backset | 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5.375 in. |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Brass, Bronze, Zinc |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Entrance, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Rosette Shape | Round |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Lever Shape | Straight |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Trim Design | D |
| Handle Design | 16 |
| Panic Proof | Yes |
| Interconnected | No |
| Removable Core | Yes |
| Interchangeable Core Type | SFIC |
| Mortise | No |
| Collection | 9K |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Mechanical, 3 Year Finish |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Series | 9K |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | No |
| Interchangeable Core | Yes |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.