Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel for durability and dependability
Covered by Blum’s limited lifetime manufacturer warranty
2-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 110 degree opening angle
Specifications:
Hinge Mount: Full Overlay
Opening Angle: 110
Material: Steel
Installation Type: Screw Expanding Dowel
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance Min/Max: 23.5″, 46″
Cup Depth: 7/16″
Mount Centers: 1-1/4″
Product Technologies:
Concealed Hinge: Modernize your kitchen cabinets with a concealed hinge to create a seamless design and a new smooth functionality and feel. It’s important to know your desired overlay measurements and size compatibility before ordering, but once a successful installation is completed, you’ll be amazed at the big difference a small upgrade can make.
Material – Steel: Steel is cheap strong and durable making it a favorite for hinges of all types. Though it is more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
Mounting Type – EXPANDO™: Blum’s unique EXPANDO™ system simplifies installation by using specialized expanding dowels and pre-drilled holes. Once the dowels have been inserted into the holes, use the attached screws to make the dowels expand and create a secure fitting.
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum CLIP Top Collection
Specifications
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Angle | 110 Degrees |
| Bottom Diameter | 23.5, 46 mm |
| Cup Depth | 0.46 in. |
| Cup Depth mm | 11.7 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.75 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 19 mm |
| Mount Centers | 1.26 in. |
| Mount Centers mm | 32 mm |
| Opening Angle | 110 |
| Overlay | Full |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Screw Expanding Dowel |
| Bulk Pack | No |
| Assembly Required | No |
| Adjustable | Yes |
| Hinge Type | Concealed Euro, Full Overlay |
| Soft Close | No |
| Arm Type | Straight Arm |
| Adjustable Height | No |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Push to Open | No |
| Self Closing | No |
| Collection | CLIP Top |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Austria, Brazil, USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Series | EXPANDO, CLIP Top 110° |
| Made in America | Yes |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.