Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel for durability and dependability
Covered by Blum’s limited lifetime manufacturer warranty
Self closing function will allow your cabinet door to close firmly and securely
3-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 110 degree opening angle
Demountable to allow for quick and easy removal of the cabinet door for cleaning or other purposes
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Hinge Mount: Partial Overlay
Opening Angle: 110
Material: Steel
Installation Type: Press-In
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance Min/Max: 3″, 7″
Cup Depth: 1/2″
Mount Centers: 1-3/4″
Product Technologies:
Concealed Hinge: Modernize your kitchen cabinets with a concealed hinge to create a seamless design and a new smooth functionality and feel. It’s important to know your desired overlay measurements and size compatibility before ordering, but once a successful installation is completed, you’ll be amazed at the big difference a small upgrade can make.
Material – Steel: Steel is cheap strong and durable making it a favorite for hinges of all types. Though it is more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
Mounting Type – Press-In: Press-in hinges are equipped with pre-mounted dowels that fit into holes drilled directly into the cabinet door. They do not require any screws, and generally make for quick installation and replacement.
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum CLIP Top Collection
Specifications
| Collection | CLIP Top |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | CLIP Top 110° |
| Country Of Origin | Austria, Brazil, USA |
| Made in America | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Press-In |
| Adjustable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Soft Close | No |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Adjustable Height | Yes |
| Bulk Pack | No |
| Hinge Type | Concealed Euro, Partial Overlay |
| Push to Open | No |
| Self Closing | Yes |
| Arm Type | Half Cranked |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Partial Overlay |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Angle | 110 Degrees |
| Bottom Diameter | 3, 7 mm |
| Cup Depth | 0.51 in. |
| Cup Depth mm | 13 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 1 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 26 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 110 |
| Overlay | 1/4 Inch, 3/16 Inch, 5/16 Inch |
| Color | Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.