Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel for durability and dependability
Covered by Blum’s limited lifetime manufacturer warranty
Self closing function will allow your cabinet door to close firmly and securely
2-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 155 degree opening angle
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Hinge Mount: Full Overlay
Opening Angle: 155
Material: Steel
Installation Type: Press-In
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance Min/Max: 3″, 8″
Cup Depth: 7/16″
Mount Centers: 1-3/4″
Product Technologies:
Concealed Hinge: Modernize your kitchen cabinets with a concealed hinge to create a seamless design and a new smooth functionality and feel. It’s important to know your desired overlay measurements and size compatibility before ordering, but once a successful installation is completed, you’ll be amazed at the big difference a small upgrade can make.
Material – Steel: Steel is cheap strong and durable making it a favorite for hinges of all types. Though it is more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
Mounting Type – Press-In: Press-in hinges are equipped with pre-mounted dowels that fit into holes drilled directly into the cabinet door. They do not require any screws, and generally make for quick installation and replacement.
Mounting Type – INSERTA™: Blum’s unique INSERTA™ system simplifies installation by using specialized expanding dowels with a push down lever and pre-drilled holes. Once the dowel have been inserted into the holes, just push down the lever to cause the dowels to expand and create a secure fitting. No tools needed once the holes have been drilled.
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum CLIP Top Collection
Specifications
| Assembly Required | No |
| Insulation Type | Press-In |
| Material | Steel |
| Bulk Pack | No |
| Adjustable | Yes |
| Hinge Type | Concealed Euro, Full Overlay |
| Soft Close | No |
| Arm Type | Straight Arm |
| Cabinet Type | Face Frame |
| Adjustable Height | No |
| 3-Way Adjustable | No |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Demountable | No |
| Hinge Mount | Full Overlay |
| Push to Open | No |
| Self Closing | Yes |
| Collection | CLIP Top |
| Country Of Origin | Austria, Brazil, USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Clip Top 155° |
| Made in America | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Angle | 155 Degrees |
| Bottom Diameter | 3, 8 mm |
| Cup Depth | 0.46 in. |
| Cup Depth mm | 11.7 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness | 0.9375 in. |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 24 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Opening Angle | 155 |
| Overlay | Full |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Nickel |

Reviews
There are no reviews yet.