Features:
Designed for large doors that are greater than 48″ high
Installation holes should be 1-7/16″ (1-1/2″ for inset applications) setback from the edge of the cabinet opening and 1-1/4″ apart
May be used for face frame applications but may require blocking out for proper installation
Mounting hardware is not included
Specifications:
Length: 3″ (76 mm)
Width: 2″( 50 mm)
Height: 9/16″ (14.5 mm)
Material: Nylon
Cabinet Type: Panel
Product Variations:
956.1201: TIP-ON In-Line Adapter Plate for Standard Cabinet Doors with Height Less Than 48 Inches
956A1201: TIP-ON In-Line Adapter Plate for Large Cabinet Doors with Height Exceeding 48 Inches
956A1501 (This Model): TIP-ON Wing Adapter Plate for Large Cabinet Doors with Height Exceeding 48 Inches
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum TIP-ON Collection
Specifications
| Height | 0.5625 in. |
| Width | 2 in. |
| Length | 3 in. |
| Length mm | 76 mm |
| Height mm | 14.5 mm |
| Width mm | 50 mm |
| Material | Nylon |
| Insulation Type | Screw |
| Cabinet Type | Panel (Frameless) |
| Collection | TIP-ON |
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Platinum Grey |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.