Grade 2 Erin Lever Restroom Function Leverset
For new office and flex/light industrial spaces, commercial tenant improvements and common access areas for multi-family residential properties, Copper Creek offers our rugged — yet always stylish — Bulldog Line. Copper Creek Bulldog products incorporate the latest designs, and take durability and value to new levels to meet the rigors of daily commercial use. The Bulldog Line meets all BHMA ANSI grading standards for commercial hardware.
Function (Restroom):
Restroom style knobs and levers are specifically used to secure multi-use restrooms. An inside push button locks the hardware while rotating the inside lever or turning the outer privacy mechanism unlocks both levers. Providing both privacy and function in higher traffic areas.
Features:
Meets all ADA Regulations
156.2 Grade-2 ANSI/BHMA Certification
3 hour, UL Labeled Fire Rated
Non-handed Design
Lifetime Mechanical Warranty, 2 Year Finish Warranty
Strike: 2-3/4″ T-Strike
Rose Diameter: 3-3/8″
Additional Copper Creek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Copper Creek Products
Copper Creek Bulldog 6200 Series Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Function | Privacy |
| Style | Commercial |
| Lever Shape | Straight |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | Erin, M |
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI, UL |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.