Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Corbin Russwin is represented by ASSA ABLOY Door Security Solutions
Lock Function:
Latchbolt operated by handle either side, unless turn button locks outside
Inside handle always free
Turning inside handle unlocks outside handle unless button is pushed and turned
Handle is free-wheeling in locked position
Pushing and turning button locks outside handle, requiring a key at all times
Turning inside handle will not unlock outside handle until button is disengaged
Allows for free egress
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 2
All metal construction for enhanced durability and security
Reversible handing for easy installation
Includes a 1 year limited warranty
UL listed 3 hour rating
Compliant with Americans with Disabilities Act (ADA)
Specifications:
Backset: 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Handing: Reversible, Left or Right
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-7/8″
Handle Length: 4-1/2″
Trim Projection: 2-13/16″
Trim Width: 3-1/2″
Trim Height: 3-1/2″
Interchangeable Core: Yes
Interchangeable Core Type: SFIC
Cylinder Included: No
Latch Faceplate: Square Corner
Product Weight: 3.2 lbs.
Material: Brass, Steel, Zinc
Additional Corbin Russwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Corbin Russwin Products
Corbin Russwin CL3800 Collection
Specifications
| Material | Brass, Steel, Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Rosette Shape | Round |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Lever Shape | Straight |
| Locking Mechanism | Push Button, Thumbturn |
| Panic Proof | Yes |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interchangeable Core Type | SFIC |
| Collection | Newport |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| ADA | Yes |
| Country Of Origin | USA |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | Yes |
| Series | CL3800 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Product Weight | 3.2 lbs. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8" |
| Handle Projection | 2.8125 in. |
| Trim Height | 3.5 in. |
| Trim Width | 3.5 in. |
| Backset | 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | No |
| Interchangeable Core | Yes |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.