Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Charlotte Series Grade 2 Keyed Entry Tubular Door Lever Set From the RH Collection
Keyed entry knobs and levers are able to be locked from the exterior with a key, and then locked or unlocked from the inside with a turn-button. Primarily used for securing entrances.
RH Collection grade 2 commercial door lever sets have a functional, yet classic look that is a perfect fit for any commercial setting. Simple to install, each lever comes with several exciting features including interlocking screw posts, push button locking and protective sleeves to prevent vandalism.
Features:
Concealed Mounting Screws
Protective Sleeve to Prevent Vandalism
Interlocking Screw Posts for Added Stability
Push Button Locking Meeting ADA Requirements
Non-Handed
Panic Proof (Inside Always Free).
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/4 Inches to 2-3/8 Inches
Cross Bore: 2-1/8 Inches
Edge Bore: 1 Inch
Latch Face: 1 x 2 1/4 Inch
Strike: 1-1/8 x 2-3/4 Inch T-Strike
Bolt: 1/2 Inch Throw
Additional Delaney Links
Browse all Delaney Products
Delaney Charlotte Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handshower | Right, Left |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handle Material | Metal |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| Collection | RH |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Charlotte |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Brushed Chrome, Oil Rubbed Bronze |


Reviews
There are no reviews yet.